Üzerine gelen sıvı basıncını piston mekanizması yardımıyla hareket enerjisine çeviren hidrolik sistem elemanına hidrolik silindir denir. Yani basınçla mekanik enerji üreten bir elemandır. Bu hareket yerine göre doğrusal veya açısal olmaktadır. Bu silindirler kullanım yerine göre özel üretilebildiği gibi, değişik çapta ve şekilde imal edilebilirler.

Hidrolik silindir gövde ve piston olarak iki ana parçadan meydana gelir. Bunu şırınga gibi düşünebiliriz. Bunların yanında sızdırmazlık elemanları ve bağlantı elemanları silindir üzerinde bulunmaktadır. Çok yüksek basınçlarda kullanıldığı için gömlek et kalınlığı kaldırabileceği basınca göre hesaplanır.

HİDROLİK SİLİNDİRİ OLUŞTURAN PARÇALAR

1. KOVAN (SİLİNDİR BORUSU)
Malzemesi özel bir talep olmadığı taktirde st 52-3 kalitedir. Kovan iç yüzeyi honlanmıştır.

2. ROT (MİL)
Malzemesi genel olarak iç piyasada Ck 45 dış piyasada St 52 çalışma şartlarına göre paslanmaz türevleri, ıslah çeliklerinden imal edilebilirler.

Silindir içerisinde hareketli , çalışma esnasında dış ortamla temas olduğundan korozyona dayanıklı kaplama mevcuttur.

3.ÖN KAPAK (KEP)
Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir.

Kovana bağlantısı vidalı veya cıvatalı bağlantı olarak gerçekleştirilebilir. Sızdırmazlık elemanlarını taşımasının yanı sıra yataklama görevi de yapar.

4.PİSTON
Malzemesi pik, sfero döküm veya alaşımsız imalat çeliklerinden yapılabilir. İç kaçağı önleyen sızdırmazlık elemanını üzerinde taşır. Aynı zamanda yataklama görevi de yapar.

5.ARKA KAPAK
Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından St 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Şayet bulunamazsa karbon oranı düşük alaşımsız çelikler tercih edilmelidir. Görevi kovan arka kısmını kapatır ve bağlantı elemanını üzerinde taşır.

6.ROT BAŞI VE KOVAN BAŞI

Malzemesi kovanla uyum sağlaması açısından st 52- 3 kalitesinde seçilmelidir. Hazır olarak üretimleri yapılmakla beraber, makine konstrüksiyonunda talep edilen, değişik bağlantı şekilleri de mevcuttur.